Cerebralna paraliza (CP) je grupa neprogresivnih poremećaja pokreta i položaja uzrokovana prirođenom anomalijom ili oštećenjem nezrelog mozga.
Cerebralna paraliza primarno zahvaća motoriku tijela, tonus i koordinaciju mišića, te držanje i ravnotežu.
CP pogađa najčešće novorođenčad rođene prijevremeno, i to do dvoje na 1000 djece. Ona je kronično stanje koje nije opasno po život i nije progresivno ali nije niti izliječivo. Cerebralna paraliza je stanje fizičke invalidnosti koja utječe na funkcionalni razvoj dijeteta.
Uzrok cerebralne paralize može biti rezultat ozljede ili malformacije mozga, ozljede prilikom poroda i nedostatka kisika (prije, za vrijeme i neposredno poslije poroda), izljeva krvi u mozak zbog nedovoljno razvijenih krvnih žila te postnatalne infekcije i druge bolesti tijekom prve godine života kao što je meninigitis, traume i druge.
Postoje četiri osnovna tipa cerebralne paralize:

1.) Spastična cerebralna paraliza– ukočenost zahvaća obje ruke i noge, ili samo ruku i nogu na jednoj strani
2.) Koreoatetotična cerebralna paraliza – izvijajući, usporeni pokreti ruku i nogu
3.) Ataksična cerebralna paraliza – loša koordinacija pokreta, uz opću slabost mišića i drhtanje
4.) Miješani oblikcerebralne paralize – najčešće kombinacija spazma i koreoatetoze

Cerebralna paraliza ne može se izliječiti, to je kronično i trajno stanje.
Fizioterapija i radna rehabilitacija koristi za poboljšanje oštećene motorike, s fokusom na hodanje, stajanje, fleksibilnost, ravnotežu i držanje tijela.
Također važno je razviti vještine aktivnosti svakodnevnog života (umivanje, češljanje, hranjenje, odlazak na toalet, i dr.).